Czy na oszczędnościach da się zarabiać?

Dla wielu osób zastanawiających się jak gospodarować swoimi oszczędnościami tak, by wypracować zysk – taki którego wielkość ma znaczenie, produkty finansowe oferowane przez banki nie spełniają żadnych oczekiwań. Najpopularniejsze lokaty będące w naszych czasach symbolem gwarancji bezpieczeństwa i zysku są tak naprawdę zamrożeniem pieniędzy by nie wydać ich od razu. Nikt nie odkłada pieniędzy na konto oszczędnościowe czy lokatę po to by na nich zarabiać.

Jak powiedział mój znajomy: „Nie gram w Lotto bo za odsetki od wygranej nie da się wyżyć. Mógłbym wtedy pomyśleć o zbudowaniu własnej firmy, ale mijałoby się to z celem zarabiania na oszczędnościach, prawda?”

Sposoby bezpiecznego inwestowania

Jest wiele sposobów na inwestowanie. Nie mogę powiedzieć by któryś z nich był bardziej słuszny, lub mniej, ale wiem dwie rzeczy:

Po pierwsze nie ma czegoś takiego jak bezpieczne inwestowanie ponieważ każde rozstanie z pieniędzmi chociaż na chwilę wiąże się z możliwością ich utraty.

Po drugie jeśli człowiek samodzielnie nie zaangażuje się w wypracowanie zysku z oszczędności to nikt za niego tego nie zrobi.

Pieniądze można zostawić w każdej firmie – ale czy każda firma będzie miała interes w tym by zwrócić ich poniewczasie więcej? Dla przykładu: możesz założyć polisę inwestycyjną na 20 lat. Zwrot pieniędzy jest w niej gwarantowany. W założeniu polisa ma wypracować odpowiedni zysk jeżeli nie będzie wahań na rynku. To już samo w sobie jest absurdalne – jak obecnie można nie spodziewać się, że w ciągu 20 lat nie dojdzie do ani jednego wahania na dowolnym rynku na którym się inwestuje? Po 20 latach można więc dostać swoje gwarantowane pieniądze z powrotem. W praktycznie niezmienionej ilości. Włos na głowie się jeży ile miałeś przez 20 lat okazji by zagospodarować te pieniądze lepiej.

Dla polis lepszą alternatywą wydaje się więc fundusz inwestycyjny albo lokata inwestycyjna. Są to w większości podobne do siebie produkty dla hazardzistów różniące się przede wszystkim nazewnictwem i sumą gwarancyjną zwrotu w przypadku niepowodzenia średnio między 60-100% wpłaconych środków, w poszczególnych bankach różnią się też mechanizmami „inwestowania”.

Sformułowane są jako zakład z bankiem – jeśli złoto zdrożeje pod koniec roku, a diamenty stanieją wtedy otrzymasz zysk tyle i tyle, albo zysk wynosi tyle ile różnice kursowe stosunku dolara do euro. Przedmiotem takich zakładów są surowce rzadkie, akcje wielkich spółek, inwestycje w grunty rolne, waluty i wszystko inne o czym typowy Kowalski zasłyszał, że można na tym zbić fortunę. Efekty? Jak w kasynie – czasem wygrasz swój zysk, ale wiele razy przegrasz.

Co więc najbardziej zbliżone jest do ideału bezpiecznego inwestowania?

Prawdopodobnie własny biznes (taki w którym zatrudniasz konkretnych wyspecjalizowanych w danej dziedzinie ludzi do wykonania konkretnych prac z których na koniec czerpać będziesz zysk co da ci pełną kontrolę nad sytuacją) powiązany z lokatą (taką która da ci pełne poczucie kontroli nad finansami). Niewiele jest takich produktów na rynku, które dają pełną swobodę w zarabianiu, nie angażują czasowo i emocjonalnie i rzeczywiście przynoszą zysk.

Dobrym sposobem na inwestowanie są nieruchomości

Niewiele osób wie jak inwestować w nieruchomości, jak inwestować w grunty rolne czy ogólnie: jak zarabiać na nieruchomościach. Jest to rynek, który rządzi się własnymi prawami, często powiązany z innymi rynkami na przykład kredytowymi. Istnieje na nim wiele rozróżnień, na różne typy nieruchomości i często osoba postronna nie może zrozumieć dlaczego np. domy drożeją a mieszkania tanieją, lub dlaczego nieruchomości komercyjne stają się nierentowne, a grunty budowlane i owszem. Lokaty w nieruchomościach nie są proste do przeprowadzenia dla każdego, ale specjalista pracujący na wybranym rejonie kilkanaście lat doskonale wie jak zarabiać na własnych nieruchomościach.

Jak zatem inwestować by zarabiać na własnych nieruchomościach?

Tak jak ze wszystkim należy odpowiednio dywersyfikować swój portfel inwestycyjny. Jeżeli nawet nie jest on zasobny na kilka nieruchomości naraz (lub nawet na jedną) warto zastanowić się nad choćby drobnym udziałem w kilku projektach lokat w nieruchomościach na lokalnym rynku. Jest to o tyle ważne, że każdy rynek nieruchomości w zależności od rejonu kraju rządzi się innymi prawami. Dlatego jeżeli mieszkasz np. w Łodzi i miałeś styczność z rynkiem nieruchomości w Łodzi również powinieneś szukać sprzedaży lokat w nieruchomościach w Łodzi.

Inwestycje w nieruchomości i grunty rolne – czy to ma sens?

You May Also Like

Dodaj komentarz