Budują po swojemu, inwestują samodzielnie w nieruchomości szerokim łukiem omijając wszelkiego rodzaju fundusze inwestycyjne. Kupują grunty i remontują stare mieszkania pod wynajem. Rynek nieruchomości województwa łódzkiego należy jeszcze do jednego z najtańszych rynków nieruchomości w Polsce, a zarazem perspektywy zarabiania na nim są niezwykle korzystne. Ile tak naprawdę łodzianin jest w stanie zarobić na swoim lokalnym rynku nieruchomości i w jaki sposób jest on dla niego dostępny?

W pierwszych dwóch przypadkach budowie i inwestowaniu po swojemu polecamy sprawdzić chociażby i naszą ofertę.

Po pierwsze: zysk z inwestycji w nieruchomości to negocjacje

Remont starych mieszkań bądź zakup gruntów budowlanych, gruntów rolnych pod inwestycję wymaga wpierw solidnego przygotowania. Naszym źródłem informacji o cenach będą przede wszystkim ogłoszenia w internecie. Co ciekawe nie jest to wiarygodne źródło informacji o rzeczywiście plasujących się cenach na rynku nieruchomości. Wszystko zależy od ustaleń twarzą w twarz i dopiero kilka pierwszych lat prowadzenia negocjacji cen nieruchomości pozwala na wyrobienie sobie opinii o rzeczywistych możliwościach zysku ze swojego rynku.

Po drugie: co wiemy o inwestowaniu w konkretne nieruchomości?

Cechą dobrego zarabiania na nieruchomościach jest zorientowanie się w sytuacji danej nieruchomości. Przy każdym ich rodzaju będziemy zwracać uwagę na inne czynniki.
Przykładowo gdy kupujemy mieszkanie pod wynajem warto dowiedzieć się czy jest własnościowe, czy spółdzielcze, czy jest to mieszkanie w kamienicy która ma kilku właścicieli.
Gdy zakupujemy grunt rolny lub budowlany powinniśmy znać jego plan zagospodarowania oraz okolicznych rejonów. Dobrze jest sprawdzić jego skomunikowanie a także możliwości przekształcenia go pod konkretnie działania inwestycyjne…

Po trzecie: ile zarabiamy na nieruchomościach

Wynajem ( dane transakcyjne home broker i open finance IV- X 2016r.)
Łódź, mediana ceny za mkw. 3502,54 – 3643 zł rentowność netto: 4,81 – 5,10 %

Oznacza to, że inwestycja pod wynajem zwróci nam się w niecałe 20 lat, a każdy metr lokalu pod wynajem przyniesie nam rocznie 185 zł czystego zysku.

Obrót nieruchomościami Prosper, od 5000zł, rentowność netto: 10-16% (procent składany)

Oznacza to, że inwestycje w nieruchomości Prosper podwoi zainwestowane oszczędności w niecałe 7 lat, a każdy zakupiony metr nieruchomości przyniesie nam rocznie ok. 440 zł czystego zysku przy założeniach minimalnych.

 

(źródło: raport GUS o obrocie nieruchomościami, data publikacji 31.10.2016r)

Transakcje:
Inwestycje w grunty rolne to ok. 42% rynku transakcji województwa łódzkiego
Nieruchomości zabudowane to ok. 17% rynku transakcji woj. łódzkiego
Obrót nieruchomościami w łodzi, lokalami to 41% rynku transakcji woj. łódzkiego

(źródło: raport GUS z dnia 31.10.2016r obrót nieruchomościami)

Sprzedaż mieszkania

 

 

 
Rynek wtórny
śr cenia transakcji to 150 000 zł,

średnia pow. lokali rynku wtórnego to ok. 48mkw.

Cena transakcji średnia rynku wtórnego to ok. 3010 zł

 

 

 

Rynek pierwotny
śr cena transakcji to 250 000 zł

średnia pow. lokali rynku pierwotnego to ok 58mkw

Cena transakcji średnia rynku pierwotnego to ok. 4200 zł

 

 

Ceny transakcyjne gruntów rolnych:

 

 

Lokale niemieszkalne – struktura popytu:

Podsumowując inwestycje w nieruchomości w Łodzi:

Dzięki danym transakcyjnym za poprzednie lata jesteśmy w stanie oszacować, że w województwie łódzkim brakuje transakcji intratnych. Wiele wskazuje na to, że na obrót nieruchomościami pod lokal użytkowy jest najmniejszy popyt, tak samo jak i na nieprzekształcone grunty rolne bez planu zagospodarowania umożliwiającego przekształcenie go w grunt budowlany. Lokale mieszkalne pod sprzedaż i pod wynajem cieszą się natomiast największym powodzeniem pomimo niezbyt dużych zysków. Zakup lokalu jest jednak lokatą w nieruchomościach i wciąż przynosi większe zyski niż na lokacie bankowej. Rynek nieruchomości województwa łódzkiego zdaje się oferować dużo mniej dochodu z inwestycji niż fundusze inwestycyjne jednakże tym co przyciąga do niego ludzi są jasne zasady zarobku oraz namacalność inwestycji. Mając to na uwadze nasza firma przygotowała ofertę, która odpowiada większości osób chcących inwestować na rynku nieruchomości w woj. Łódzkim i w Łodzi.

Ile Łodzianie zarabiają na nieruchomościach?

You May Also Like